Archeologická sbírka Jiřího Jakubála v Dřevohosticích

Při jedné vycházce přírodou jsem našel na povrchu pole opalizovanou kost se stopami zásahu člověka. Archeolog potvrdil stáří víc jak 10tisíc let a tak začalo mé archeologické hledání na povrchu katastru Dřevohostic.

Postupně se nálezy hromadily, já jsem nejen hledal, ale i studoval odbornou literaturu včetně sborníků AMS. Hodně pomohl i internet. Nalezené předměty jsem předkládal k posouzení muzejnímu archeologovi v Přerově a on vybrané nálezy ŠI, BI i keramiky dokumentoval. Od počátku jsem chtěl, aby nálezy zůstaly v Dřevohosticích, tedy v majetku městysu. To se také stalo.

Protože jsem byl již v důchodu, dělal jsem na menší úvazek správce muzea na zámku. To vzniklo z mých sbírek historických předmětů, fotografií apod. a tak nebylo těžké získat v další místnosti na místním zámku místo i pro pravěké nálezy. Po 12 letech je tam šest vitrín nálezů z povrchového průzkumu, vede tam i prohlídková trasa průvodců. Možnost sbírku prohlédnout je v květnu, červnu, září vždy v neděli, o prázdninách mimo pondělí, každý den. 

Další informace naleznete na www.jakubal-art.estranky.cz